Zaujímavosti
Z Oravskej priehrady miznú dravé ryby ale aj zo všetkých stojatých vôd na Slovensku
ORAVSKÁ PRIEHRADA. Rok 2003. Tri hodiny, traja rybári, dvadsať mierových zubáčov. Rok 2010. Osem dní, sedem nemeckých rybárov, jeden zubáč. Štyri dni, dvaja rybári z Brna, nič. „Za kaprami na priehradu neprídu," hovorí Jozef Feja, prevádzkovateľ penziónu pri priehrade.
Na vine je najmä boleň
Úbytok dravcov v oravskom mori potvrdzujú aj štatistiky. Takmer 11 200 zubáčov v roku 2005, vlani už iba 900. Počet ulovených štúk klesol skoro trojnásobne, ostriežov viac ako 11-násobne. Rybári najčastejšie ťahali z vody pleskáče (9631) a kapre (8389). A boleň? V roku 2003 tri kusy, minulý rok 370.
Aspius aspius. Kaprovitý dravec s lovnou mierou 40 centimetrov.
„Do priehrady ho nasadili zrejme v roku 2003. Nikdy predtým tam nebol. Je to kaprovitá dravá ryba, požiera najmä mladé rybky. Je ostražitý, chytiť ho je rarita. Tým, že je mimoriadne aktívny, potrebuje oveľa viac potravy ako iné dravce. Pred piatimi rokmi som vídaval pri brehoch tisíce malých, jedno-dvojročných rybiek, toho roku ani jednu. Boleň všetko vychytá a ostatné dravce nemajú čo žrať. "
Rybár a podnikateľ zároveň apeluje na Slovenský rybársky zväz (SRZ), ktorý má vodu na starosti, aby vec riešil. „Poplatky za rybačku sú vysoké. Ak príde zahraničný rybár s perfektnou výbavou a nezachytá si, viac ho neuvidíme."
Riešenie: Hromadný výlov
Dolnokubínsky rybár Milan Kupec takisto registruje rapídny úbytok dravcov na Oravskej priehrade. „Ešte pred tromi rokmi tam bola jesenná rybačka ako sa patrí. Je možné, že na vine je predátor boleň. Táto ryba predtým v priehrade nebola."
Zubáče došli, tak presedlal na kaprov. Karol Grígeľ z Námestova súhlasí s názorom, že boleň je premnožený a že ho nikto nevie dostať z vody von.
„Zhoršenie kvality vody po postavení mäsokombinátu v Jablonke. Nedostatočná ochrana, športoví rybári dnes pri love zubáča používajú moderné gumené a umelé nástrahy, aj keď ho pustia, neprežije, " menuje ďalšie príčiny poklesu dravcov v priehrade.
Navrhuje preto hromadný výlov do sietí, s cieľom zistiť, „čo v tej priehrade vlastne máme." A takisto pre záchranu zubáča zakázať alebo aspoň regulovať jeho lov. Minimálne na dva-tri roky.
zdroj: http://orava.sme.sk/c/5588026/z-oravskej-priehrady-miznu-drave-ryby.html#ixzz3oRgWjNRx