Parta martinských rybárov

www.srzmartin.sk

Rybárske uzly a ich kompletizácia

Viazanie uzlov
 
Spojovacie uzly šnúr 
Pre spojenie dvoch vlascov používame rôzne uzle. Pre spojenie dvoch monofilných vlascov patrí, najpoužívanejší tzv. dvojitý "krvavý uzol" (Blood-knot)
 
 
 
Albright - pre rôzne priemery dvoch vlascov
 
 
 či dvojitý Grinner.
 
 
 
 Pokiaľ ale chcete spojiť vlasec zo šnúrou či dve šnúry, je lepšie použiť tzv. Surgeon´s knot.
 
 
Nevýhodou je jeho neľahké naviazanie. Dobrou náhradou je v tomto prípade, dvojitý Grinner, ktorý uviažeme ľahšie, keď  je cievka na navijaku a vlasec pretiahnutý cez očká.
 
Viazanie obratlíkov
Jedným z najpoužívanejších uzlov, je celkom iste "Clinch Half Blood" ( 5 krát ovinutý a pevne zovretý), 
 
 
ktorý sa zdá byť spoľahlivejší ako štandardný a veľmi populárny Blood Knot (5 krát ovinutý krvavý uzol). Pri používaní silnejšieho priemeru vlasca postačí Blood Knot tri krát ovinutý. Pokiaľ si nie ste istý, stačí ho máličko zakapnúť sekundovým lepidlom a pretihnuť silikonovou hadičkou.
 
 
 

Viazanie háčika

Určite sa vám niekedy stalo, že vám ryba vinou zlého uzlíku, utiekla priamo pred očami. Preto je veľmi dôležité mať perfektný uzol. Najrozšírenejším uzlom je pravdepodobne  "krvavý uzol" (blood knot)  a jeho varianty.
 
 
S príchodom šnúr, stráca na popularite, pretože má tendenciu k sebaprerezaniu. Iste sa k novým vlascom ďaleko viac hodia uzly Grinner
 
 
a Domhoff.
 
 
Pri používaní monofilných vlascov, je dôležité vlasec navlhčiť predtým, než uzol zatiahneme. Uzol tým znižuje trenie a tým pádom predchádzame prepáleniu vlasca v uzlíku. Keď je uzol hotový, skontrolujeme ho skušobným trhnutím. Dnes sa do popredia dostáva uzol Grinner (uzol Uni). Pokiaľ používate šnúru, je dobré ich dva krát pretiahnuť cez očko háčika.