Parta martinských rybárov

www.srzmartin.sk

Navinutie vlasca na navijak

Vlasec - je jednou z najdôležitejších častí výbavy rybára. Od jeho kvality, ale aj iných okolností závisí či budeme pri rybačke úspešní alebo nie.  

Navíjanie vlasca – ja osobne, vlasec vložím do vedra s vodou, pretiahnem ho cez očká prúta a naviažem ho na cievku, možné je použiť rôzne spôsoby naviazania – ja používam na naviazanie rovnaký uzol, ako keď nadväzujem obratlík, len na konci vlasca ešte pred začatím nadväzovania urobím uzlík, ktorý zabráni vyvlečeniu vlasca pri doťahovaní. Vlasec namočený vo vode sa potom tak nekrčí a jeho vlastnosti nie sú podstatne zmenené. Pri navíjaní ho držím medzi prstami kúsok pred navijakom, môžem tak hmatom zistiť prípadne kazy, nerovnosti , slučky a prípadne uzlíky.
Ako obnoviť vlasec – vlasec je približne v dĺžke 50 až 70 metrov pomerne zaťažovaný. Svieti naň slnko, nespočetne veľa krát je nahadzovaný a opäť navíjaný, odiera sa o rôzne prekážky, je znečistený, čo pochopiteľne zanecháva na ňom svoje stopy a odráža sa predovšetkým na jeho nahadzovacích vlastnostiach. Vlasec však kvôli tomu, nie je potrebné ihneď zahadzovať. Stačí ho len vymotať na nejakom priestranstve a niekoľko krát prejsť po ňom handričkou namočenou v teplej mydlovej vode. Samozrejme, je dôležité nezabudnúť ho po tejto procedúre, prejsť aspoň dva krát vypláknutou handričkou v teplej čistej vode. To isté dosiahneme, ak budeme vlasec prevíjať cez handričku namočenú v mydlovej vode, alebo cievku najprv namočíme do teplej mydlovej vody a po asi 10 až 15 minútach ju preplákneme v čistej vode. Samozrejme, existujú na to aj špeciálne prípravky, ale podľa mňa je to už len niečo, čo má z našich peňaženiek vytiahnuť peniaze.
Ako chrániť vlasec tak, aby nám čo najdlhšie vydržal - nevystavať ho zbytočne slnečnému žiareniu a zdrojom tepla. Často sa totiž stáva, že rybár vozí prúty v aute za zadným sklom, kde mu naň pečie slnko, prípadne ho zle skladuje, potom je len samozrejmosťou, že vlasec stráca na kvalite a trhá sa. Ďalej je dôležité zabrániť tomu, aby na ňom vznikali zbytočné uzly a slučky, spôsobujúce uzlíky a deformácie vlasca. Používať funkčné obratlíky, brániace krúteniu, ak sa však začne krútiť, vymotať na voľnom priestranstve najpoužívanejšiu časť a túto postupne pomocou čistej vlhkej handričky vyrovnať, pomôcť si môžeme aj tak, že na koniec vlasca uviažeme obratlík s karabínkou, ktorú prichytíme o vhodný predmet tak, aby sa mohol obratlík otáčať pri rovnaní vlasca. Ďalšou možnosťou je ručne prevíjať vlasec na cievku a tento po kúskoch vyrovnávať, pri vytvorení slučiek, zaistiť vlasec na cievke a túto nechať voľne visieť, cievka sa bude točiť, po tom čo sa zastaví, je možné pokračovať v prevíjaní. Veľmi dobré je keď môžete brodiť, vtedy je najlepšie pustiť voľne vlasec, tak aby sa odvíjal z cievky po prúde a ten ho vyrovnal. Potom ho len jednoducho navijete.
    V stručnosti možno povedať, že s vlascom sa vyhýbajme priamemu slnečnému žiareniu a zdrojom tepla, nemanipulujem pri nich s cigaretou, nepreťažujme ich, všímajme si rolničku preklápača a hranu cievky či nie sú poškodené, poškodené a vydraté očka vymeňme, zabráňme deformáciám vlasca a vbiehaniu pod cievku, poškodenú časť vlasca vymeňme.
Ako zistíme koľko vlasca potrebujeme na cievku?
Buď to výrobca navijaku uvedie na cievke resp. škatuli, alebo podľa údajov, ktoré máme k dispozícii si kapacitu cievky, vypočítame pomocou jednoduchého vzorca. Ten spočíva v tom, že dĺžka vlasca sa vynásobí priemerom vlasca podľa údajov výrobcu a to sa vydelí priemerom vlasca, ktorý chceme navinúť. 
Príklad:
240m x 0,18 mm= 43,2 : 0,12 mm= 360 m
Ktorý vlasec je najlepší?
Každý výrobca sa snaží kupujúceho presvedčiť o tom, že jeho vlasec je ten najlepší. Ak si chcete vybrať dobrý vlasec, pýtajte sa druhých rybárov, čítajte ich reakcie a recenzie. Keď kupujete vlasec všímajte si, kde ho ma predajca umiestnený, ako bol vlasec skladovaný a ako je balený. 
 Samozrejme to čo vyhovuje jednému nemusí vyhovovať druhému. Každý vlasec je v niečom dobrý a v niečom ma slabiny. Niekedy nie je odrazom kvality cena, tak ako drahý vlasec môže byť nekvalitný, tak aj lacný vlasec môže byť kvalitný a spĺňať vaše požiadavky.

    Marek Grúlik

zdroj: http://nachytano.cz/clanky/a/1054/

http://nachytano.cz/clanky/a/1054/