Lov kapra
Stará múdrosť hovorí, že čertovo kopýtko sa ukrýva v detailoch. V kaprárčine platí táto múdrosť dvojnásobne, a týka sa predovšetkým takzvaných koncových montáží.
Ak nie sú koncové montáže do detailov premyslené a precízne zhotovené, nestojí podľa skúsených kaprárov za to nahadzovať ich. Pravda je však aj to, že niektoré pomerne jednoduché typy montáží sú nielen vysoko účinné, ale aj pomerne univerzálne.
„Helikoptéra“
Každý, kto to skúšal na kapry s boiliesovými nástrahami, sa už s niektorou z modifikácií montáže, nazývanej po anglicky helicopter rig (náčrt 1), určite stretol. Dnes už klasická montáž vďačí za svoje pomenovanie skutočnosti, že nadväzec s nástrahou sa počas nahadzovania krúti ako vrtuľa helikoptéry. Jej prednosťou je to, že rybár môže nahadzovať nástrahu na značné vzdialenosti bez toho, aby sa montáž vo vzduchu zamotala. Okrem toho je rovnako dobre použiteľná v tečúcich i v stojatých vodách. Na to, aby sa nadväzec voľne krútil, uchytáva sa pomocou obrtlíka na konci hlavného vlasca, prípadne na konci špeciálnej šnúry s oloveným jadrom nazývanej leadcore. Celá montáž si po dopade ľahne na plocho na dno, takže ryby, tmoliace sa okolo nástrahy, neplaší vznášajúca sa šnúra. To je ďalšia veľká prednosť tejto koncovej montáže.
Chod rig
Je to koncová montáž odvodená od klasickej „helikoptéry“ (náčrt 2). Vyznačuje sa zlepšenými letovými vlastnosťami, ale to nie je jej hlavná prednosť. Skutočným prínosom je to, že vďaka špeciálnemu usporiadaniu všetkých prvkov systému sa nástraha neutopí ani v riedkom bahne na dne jazera. Garantujú to predovšetkým dve zlepšenia. Prvým je použitie vznášajúcich sa, pop-upových guľôčok boilies, druhým je päť až šesť centimetrov dlhý, tuhý monofilný nadväzec, označovaný ako stiff rig. Tento nadväzec spoľahlivo udržiava pop-upovú nástrahu, prichytenú gumeným krúžkom na háčik nad dnom. Nápadnosť nástrahy možno zvýšiť použitím fluo-pop-upových boilies. Pokiaľ ide o veľkosť háčikov, v oboch uvedených prípadoch sa uprednostňujú menšie, spravidla úplne postačia veľkosti č. 4 až 6. Pri veľmi bahnitom dne je vhodné použiť zelený nadväzcový materiál Magic link značky Hot Stuff, ktorý sa dobre prispôsobuje reliéfu dna a je tak nenápadnejší. Ak hrozia úniky kaprov do hustých porastov, mal by byť nadväzec dlhý asi 20 centimetrov. Je to dobrý kompromis medzi dĺžkou, ktorú potrebujeme na čisté zaháknutie kapra, a dĺžkou, ktorá je nevyhnutná na to, aby systém nezapadol do bahna a zároveň pomáhal prekonávať pri zdolávaní vodný porast.
S olovkom na háčiku
Zložitým názvom, no jednoduchosťou konštrukcie sa vyznačuje montáž nazvaná Shot on the hook rigg. Pomenovanie vyjadruje, že na oblúk háčika sa upevňuje malé olovko. Má to, samozrejme, svoje opodstatnenie. Klasické pop-upové boiliesové montáže rátajú s tým, že spolu s nástrahou na vlasovom prívese sa nad dno zdvihne aj háčik. Za následok to má skutočnosť, že spolu s háčikom sa z dna môže zdvihnúť tráva alebo iná nečistota. Výsledkom sú neraz falošné zábery. Keď kapor nasaje nástrahu ponúknutú uvedeným spôsobom, háčik sa zásadne zapichne do dolnej pery. A tam je jeho miesto, lebo práve dolná pera je pevná a mäsitá. Pri uvedenej montáži je uvoľnenie kapra z háčika prakticky vylúčené. Systém má ešte jednu prednosť. Pri love na pop-upové boilies sa často stáva, že vylovíme namiesto kapra biele ryby, napichnuté zvonka za chrbát, hlavu či chvost. Je to preto, lebo rybky sa zo zvedavosti tmolia okolo nástrahy, a teda aj okolo háčika. Háčik zaťažený olovkom sa nevznáša nad dnom, preto tak neohrozuje biele ryby. Olovko sa však neupevňuje priamo na oblúk háčika. Na uchytenie použijeme kúsok monofilného vlasca, ktorým olovko zavesíme na háčik. Olovku necháme čiastočnú voľnosť pohybu. Aj v tomto prípade je najvhodnejší menší, no tým kvalitnejší, napríklad teflónový háčik.
Head set rig
Po slovensky by sa táto kreácia mohla nazývať „slúchadlová“ montáž (náčrt 4). Údajne totiž vznikla pri počúvaní hudby z MP3-prehrávača. Mnohé slúchadlá týchto prehrávačov majú na konci šnúr silikónové hadičky, ktoré istého holandského kaprára inšpirovali pri zostavovaní koncovej montáže. Rovnakú silikónovú hadičku použil na akési „banánovité“ predĺženie háčika na nadväzci. Vďaka tomuto zlepšeniu sa háčik pri zábere ľahšie otočí v papuli kapra. Okrem toho kapor v prípade, že sa ho zmocní podozrenie, takto upravený koniec udice ťažšie vypľuje. Vlasový príves s nástrahou je o ramienko háčika voľne prichytený krúžkom, ktorý jej však necháva pri zábere dostatok voľnosti pohybu.