Ako na zubáča
Ako všetci vieme zubáč obyčajný je dravá ryba, relatívne viazaná na stanovište, obývajúca voľnú vodu väčších riek aj jazerá a zátoky. Ako mladá ryba žerie drobné živočíchy, neskôr výlučne ryby. Pohlavnú zrelosť dosahuje v 4.roku života. Ikry kladie od apríla do mája vo vodách s tvrdým dnom na kameňoch a potopených húštinách. Nachádzame ho najmä nad piesčitým, štrkovým, ílovitým alebo kamenistým dnom. Vyhýba sa bahnitému až mäkkému dnu. Má relatívne vysokú potrebu kyslíka.

Zubáče obyčajné sú svetloplaché a hľadajú preto často ochranu v hlbokej vode. V jazerách stoja zubáče za svetlých dní na upätí podvodných vyvýšenín. V plytkých jazerách na najhlbších miestach. Ďalej ich môžeme nájsť v škárkach podvodných háld kameňov a v skalách.
V riekach hľadajú zubáče úkryt pri vodných stavbách a pri prevísajúcom rastlinstve. Ďalej ich pravidelne nachádzame v hlbokých výmoľoch a víroch ako aj pred a za splavmi a hrádzami. V oblastiach vyústenia vedľajších vôd, ako aj priamo na dne kanálov.
Nástraha na zubáča: Najlepšia nástraha na zubáča je rybka v dĺžke zápalky až malíčka. Belička obyčajná je podľa mojej skúsenosti favorit medzi nástražnými rybkami. Ak nemáme po ruke ideálne rybky, zubáča oklame aj filetka z časti tela ryby. Nastražená rybka sa zubáčovi ponúka zásadne na jednoháčiku veľkosti 1-4. Upevnená za pery alebo chvost. Rybku upevníme tak, aby bola špička háčika voľná.
Nadväzec: Jedna z najdôležitejších poučiek na lov zubáča hovorí , že nadväzec hrá rozhodujúcu úlohu. Nesmieme

dať zubáčovi pocítiť ani najmenší odpor pri prijatí nástrahy. Používame tenký vlasec alebo šnúrku.
Lov na ťažko: Lov zo záťažou na dne lovíme prevažne na stredné až veľké vzdialenosti. Určitým nedostatkom tejto techniky je, že nástraha neputuje. Preto rybár musí presne poznať miesta, kde sa zubáče zdržujú a tam ponúknuť nástrahu. Záber na udicu so záťažou (na ťažko) zubáč stiahne viac metrov šnúry z navijaka. Potom sa zastaví-prehĺta nástrahu . Len čo znovu zoberie šnúru zasekneme.
Lov na prívlač: Je to jedna z najkrajších techník lovu zubáča, avšak pri nej potrebujete značnú dávku času a trpezlivosti. Najlepšie nástrahy sú potápavé alebo hlbokopotápavéwoblery veľkosti 5-12 cm( pozri tu) s menej agresívnym pohybom a s pomalým chodom. Ďalej nástrahy s určitými zmenami rýchlosti alebo s krátkymi prestávkami. Najlepšou farbou je prirodzený vzhľad ostrieža alebo beličky. Môžme úspešne používať farby – biela ryba, hrúz, hrebenačka. Reflexné farby napr. fluorožltá, oranžová, zelená sivožltá, červenozelená. Samozrejme úspešný budete aj s gumovými nástrahami osadenými na jigových háčikoch.
Prajem veľa úspechov a nezabúdajte, že nielen trofejný zubáč patrí späť do vody.